přednášky

Cestovatelské přednášky

Domorodá Austrálie - Slovem, hudbou, obrazem

V roce 2013 jsem úspěšně absolvoval výzkoumnou expedici v severní Austrálii věnovanou poslední žijící kultuře z doby kamenné. Během tří měsíců strávených mezi Austrálci jsem cestoval po Arnhemské Zemi a Severním territoriu (NT) a studoval jejich kulturu. Zaměřil jsem se především na Yidaki /didjerido/ a s ním související tance, zpěv, rituály, malbu na kůru, yidaki i lidské tělo. Speciálně jsem se zabýval léčitelskými technikami spojenými s yidaki, které jsem studoval u mistra Djalu Gurruwiwi z kmene Yolngu.

Nyní jsem zpátky v ČR a realizuji přednáškové a zároveň koncertní turné po Čechách, Polsku a možná i dalších evropských destinacích. Vrátil jsem se proto, abych s Vámi mohl sdílet bohaté zkušenosti, které jsem během této expedice shromáždil. Pro Vás jsem také dovezl speciální vyjímečné domorodé artefakty: obrazy, hudební nástroje: yidaki, bilma, drobné předměty, trička s aborigineckou grafikou aj. Některé si můžete prohlédnout a zakoupit zde shopu a všechny budou na jednotlivých akcích. Turné pokračuje v roce 2015 s obnoveným  programem a oficiální premiérou filmu "Story of Yidaki" máte se na co těšit ... :)

Balkánský ráj - Trochu jinak

Specifikami tohoto svébytného regionu, kde se mísí kořeny staré Byzantské říše, slovanské kultury s islámem, pravoslavným i římsko-katolickým křesťanstvím a zároveň také judaismem se zabývám již od roku 2001. Podnikl jsem více než 10 poutnických cest, z nichž mnohé byly spojeny s pouličním hraním (buskingem). Pravidelně cestuji po této dynamické, živé a kulturně speciální, historicky často velmi boslestně zkoušené části Evropy. Zajímám se především o kulturní prameny starých slovanů, místní čarovnou hudbu a pozadí balkánských válek. Letos poprvě zůročím své zkušenosti z mých putování na živé přednášce "Balkanski raj - Tak trochu jinak" ...

 

Pohanská Litva dávných Baltů

Na živé a poutavé přednášce Vás známý královehradecký cestovatel a dobrodruh

seznámí s výsledky svých cest k bratrům pohanům do Litvy. Která je jedinou zemí

s původní dochovanou pohanskou kulturou v Evropě. Přednáška je obohacena

ukázkou hry na staré etnické hudební nástroje v přírodním ladění.